Časté otázky

Pokud bude Klára Samková nebo další kandidáti zvoleni, do které frakce se v Evropském parlamentu zařadíte?

Do národní protieurounijní frakce

Ve svých ideových východiscích a programu obviňujete Evropskou unii z nedemokratičnosti. To myslíte vážně?

Ano, myslíme to vážně. Evropský parlament nemá zásadní rozhodovací pravomoci. Rozhodují nevolení evropští byrokraté.

Jaké stanovisko zaujímá vaše strana k problematice životního prostředí, nakládání s odpady, globálnímu oteplování?

Ztotožňujeme se se studenty. Chceme lokální potraviny. Jsme zvědavi, jak to zařídí zároveň s fungováním EU. Odpady? Dnes odpady – zítra suroviny. Globální oteplování je fakt. Nemyslíme si, že za to může převážně člověk, ale musíme se na globální oteplování a vysychání strategicky připravit.

Vaše kandidátka je genderově, věkově i jinak nevyvážená, je tam málo žen. To považujete za správné?

Kandidátka je vyvážená názorově. Odmítáme spolupracovat s někým jen proto, abychom dosáhli „vyváženosti“. Je to totiž taky diskriminace. U nás jsou vítáni všichni bez ohledu na věk či pohlaví, důležitá je konzistentnost osobnosti.

Proč se nespojíte s dalšími subjekty a tříštíte vlasteneckou část veřejnosti a její hlasy?

Žádná vlastenecká scéna neexistuje. K ní patřil jen Tomio Okamura. Ten se s kýmkoliv spojit odmítl, a to opakovaně. S dotazem se obraťte, prosím, na ony „další subjekty“, které odmítají spojit či kooperovat. U nás jsou na kandidátce členové 4 subjektů a nezávislí.

Prohlašujete, že jste euroskeptická strana, proč tedy do EP kandidujete a nebojkotujete ho?

Nejsme proti spolupráci národů a států v Evropě, proti možnosti cestovat a vzájemně obchodovat. Nemáme v úmyslu proti našim nejbližším sousedům vyzbrojovat armádu a držet ji na hranicích. Předávání dalších a dalších pravomocí národních států do Bruselu však už musí skončit, naopak, je nutné část těchto pravomocí, předaných ukvapeně Bruselu, vrátit zpět.

 

Máte na kandidátce dobré lidi / chci podpořit Kláru Samkovou, ale vadí mi váš kandidát XY, co s tím?

Vždycky bude někdo vadit... S klonováním to zkusily jiné politické strany a nevyšlo to. Je to vždy o tom, jestli z 51% chcete Kláru Samkovou a z 49% vám vadí ten další, pak volte naši kandidátku, anebo je to naopak – a pak nás nevolte.

Pokud chci podpořit konkrétního kandidáta, tak jak?

Každý volič vhozením hlasovacího lístku volí celou politickou stranu. Může však z jejích kandidátů vybrat jednoho nebo dva (ne více), kterým dá takzvaný „preferenční hlas“. Ten se uděluje zakroužkováním čísla u jeho jména. Pokud některý kandidát obdrží dostatečný počet těchto preferenčních hlasů, posune se v závěrečném sčítání na první místo na kandidátce a v případě, že strana získá aspoň jeden poslanecký mandát, dostane se do Evropského parlamentu Vámi preferovaný kandidát.

 

Jak se stát členem Alternativy?

Napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a my Vás budeme o dalším postupu informovat.

 

Proč je u názvu strany Alternativa pro ČR rok 2017?

Strana vznikla a byla registrována v roce 2017 a u jejího oficiálního názvu se v dokumentech, jako je třeba kandidátní listina, uvádí tento rok, aby nedošlo k záměně s jinou politickou stranou či hnutím. Samotné slovo „alternativa“ s různými přívlastky používá ve svém názvu stran několik. Většina z nich však nevyvíjí žádnou celostátní aktivitu, nebo jsme ji aspoň nezaznamenali.